Jím co chci, co mám osvědčené, co mi chutná…
Příliš nepodléhám módním vlnám, ale věřím tomu, co se mi osvědčilo.
Svůj jídelníček jsem si vytvořila sama, dle toho, co mi vyhovuje.
Mám krevní skupinu 0, stejně jako celá moje rodina. Všichni jsme velmi aktivní, sportujeme, běháme, posilujeme, hodně pracujeme, máme velkou fyzickou i psychickou zátěž. Nemůžeme si tedy dovolit zatěžovat organismus alkoholem, kouřením, nadměrnou konzumací kávy, vynecháváme bílou mouku, bílé cukry, nadmíru tuků a vyhýbáme se tedy potravinám, které způsobují překyselení organismu. Vyhýbáme se konzumaci jídel s konzervačními látkami, nejíme kuřecí maso z velkochovů, které je plné hormonů. Jako krevní skupiny 0 však maso máme rádi. Hovězí v bio kvalitě je úžasné. Ryby jsou také super a vepřové maso obzvláště v létě, protože na rozdíl od hovězího masa, dokáže zchladit organismus. Hovězí naopak zahřívá, tak je lepší v zimě. Maso si raději kupujeme méně – ale v bio kvalitě ze soukromé farmy, nebo máme svá kuřata, kterým poskytneme krásný život na zahradě – na trávě, s kvalitním krmením (ne v klecích). To je tak nějak všeobecně.
Konkrétní jídelníček není vždy stejný, řídí se denním tréninkem a také tím, na co mám chuť. Nenutím se do jídla, pokud na jídlo nemám chuť, a tak někdy vynechám snídani, nebo oběd a jím až v okamžiku, kdy se mi chce. Poslouchám své tělo, a zásadně nejím jen proto, že se to má dělat, nebo že to odborníci na výživu takto doporučují. Prostě jím, když se mi chce a mám na to chuť.
Ráno tedy, pokud se mi chce, tak si dám jogurt. Někdy si jej připravím s ovocem, případně i s olejem – rakytníkovým (taky jsme si jej sami vyrobili).
Během dopoledne tedy spíše ovoce, klidně také ovesnou kaši s ovocem nebo oříšky, celozrnné pečivo ze semínek apod.
Na oběd si dávám většinou rybu nebo maso se zeleninou, nebo v létě hodně rajčat, cuket – to vše mám z vlastní zahrádky. Miluji také brokolici a květák. Někdy sýr – mozzarellu.
Na večeři také spíše zeleninu s masem, nebo jen zeleninový salát, v zimě pak raději zahřívající polévku. Polévku zeleninovou, nebo vývar – většinou opět z vlastních surovin, nebo krajíček večerního chleba se zakysanou smetanou – to posiluje ledviny.
Jídla různě střídám, mám ráda kvasnicovou polévku a různé druhy zeleninových polévek, boršč, vývar s vařeným masem, játrové knedlíčky. Polévky jím hodně v zimě, v létě spíše jogurty a vše možné ovoce z naší zahrady. V každém ročním období na zahrádce něco máme – jahody, maliny, borůvky, muchovník, třešně, hrušky, ryngle, švestky, jablka, dříny. Obzvláště v létě mi stačí obejít zahradu. Pokud kupuji ovoce, tak se vyhýbám chemicky ošetřovanému ovoci, což výběr velmi zužuje. Kupuji tedy jen ovoce, co má slupku – tedy banán, pomeranč, ananas, meloun. Melouny jsou super pro zvládnutí překyselení organismu. Jeden rok jsme udělali dokonce ananasové víno, bylo skvělé, ale samozřejmě s mírou, protože každý alkohol způsobuje překyselení.
Jo abych nezapomněla, tak mám ráda také vajíčka, ale zásadně z domácích chovů, protože když si představím klecový chov slepic, tak mi přijde, že po takovém vajíčku se mohu cítit stejně mizerně, jako ta slepice v kleci. Vybírám si tedy potraviny od zvířat, které jsou v pohodě a v přírodě. Proto mám ráda i zvěřinu, maso od zvířat, které žijí ve volné přírodě.
výrobky mám ráda, ale vadí mi, že způsobují zahlenění a při běhu pak nemohu dobře dýchat. Ale nakládaný hermelín ve slunečnicovém oleji, řádně prokvašený – ten je super a podle mne zdravý, stejně jako například olomoucké tvarůžky, které jsou nabité vitamínem B. Velmi dobré pro vitamíny je také naklíčené obilí, nebo například pšeničné klíčky, které se dají koupit. Kupuji si také mořské řasy, které používám na suši, nebo jen tak místo jodových tablet. Nějak zvlášť nepoužívám doplňky potravy, většinou vše získávám přirozeně z jídla, ovoce a zeleniny. Přiznám se, že moc nejím fazole a luštěniny, jsou také zdravé, ale zapomínám na ně. Miluji také smaženou mrkev, je pro krásu, na zrak, pro zdravou barvu pokožky. Z olejů používám rakytníkový, slunečnicový, olivový, dýňový, lněný. Z příloh brambory z Vysočiny, někdy na večeři prostě jen jednoduše pečené brambory, po kterých není nikdy špatně. Rýži mám také moc ráda jako přílohu, i třeba rýži na sladko s domácím kompotovaným ovocem.
Mám ráda i jídla, která určitě nebudou na seznamu těch moc doporučovaných, jako je například pečené koleno, ale podle mne je lepší, než doplňky stravy pro výživu kloubů. Pro běh ideální na regeneraci kloubů.
Zcela určitě můj jídelníček není ideální a pro mnohé výživové poradce třeba i nepřijatelný, ale osvědčil se mi a mé rodině také. Naše dcera Natálie, nejenom díky homeopatii, ale také díky této výživě, má skvělou fyzickou i psychickou kondici, vystudovala Univerzitu obrany a zvládla náročný výcvik vždy v pohodě. Je nejlepší studentkou Univerzity obrany a ještě při tom zvládla vystudovat druhou vysokou školu. Potřebuje tedy řádnou výživu pro psychickou a fyzickou kondici.
Já osobně se cítím skvěle, nemám žádné zdravotní potíže, neberu žádné chemické léky, sportuji, běhám, posiluji, pracuji na zahradě. Nic mne nebolí, ve svých 52 letech se cítím stále stejně dobře, jako před 33 ti lety, kdy jsem se věnovala atletice. Mohu se stále stejně dobře hýbat, tak si myslím, že to, co jím, je dobré pro mne i pro mou rodinu a klidně se tím vším můžete inspirovat.
autor: Věra Hanáková
Jsem profesionální homeopatická poradkyně a zakladatelka Hanak's Homeopathy help
Mám pro vás mimo jiné i různé gely, mastičky, šampony, které vám pomáhají zbavit se stresu a dalších potíží. Homeopatii se věnuji od roku 1991. V současné době POUŽÍVÁM NEJMODERNĚJŠÍ METODU PŘESNÉHO VÝBĚRU HOMEOPATIK pro rychlé a efektivní řešení vašich potíží dle Systému rostlin světoznámého homeopata, lékaře a vědce Dr. Jana Scholtena z Holandska. Můžete tak využít mé celoživotní praxe v oboru homeopatie a stress managementu.
Rychlá on-line poradna zdarma
Tel. konzultace nebo osobně