China officinalis (často zkráceně China) je homeopatický lék vyráběný z kůry chinovníku. Jeho hlavní indikací je slabost a vyčerpání po ztrátě životních tekutin – krve, potu, mateřského mléka či spermií. Lék působí především na trávení, nervový systém a psychiku. Typický je obnovením vitality u lidí, kteří trpí důsledky dlouhodobého vyčerpání, ale také extrémní přecitlivělostí – jak fyzickou, tak emocionální.
China nese v sobě téma zodpovědnosti, stálosti a struktury. Tito lidé chtějí mít věci pod kontrolou, často jsou to pečovatelé nebo autority, které vše drží pohromadě, aby to „fungovalo“. Mají potřebu, aby všichni byli sjednocení a loajální – vztahy, rodina i kolektiv. Bojí se chaosu a změn, a tak se drží osvědčených postupů. Jejich síla je v organizaci, kontinuitě a péči, ale může se zvrhnout v rigiditu a neschopnost pustit minulost.
Doplňuje obraz o silnou touhu komunikovat, cestovat, poznávat nové kultury, zkoumat chutě, vůně, prožitky. China typicky rezonuje s cestováním a exotikou, má ráda přátele, víno, dobré jídlo, intelektuální diskuze. Lidé v tomto archetypu chtějí více prožít a sdílet, ale přitom stále potřebují, aby vše bylo pod jejich kontrolou a v rámci známé struktury. Často se jedná o vzdělané, kulturní osobnosti s vášní pro estetiku, hudbu a umění.
A právě zde se dostáváme k hlubokému vnitřnímu konfliktu. Stádium 13 přináší pocit, že už je pozdě, že ztrácejí tempo s dobou, že vše nové je příliš náročné. Vrací se do minulosti, k původním hodnotám, starým způsobům tvoření, a mohou se stávat podezřívavými, zahořklými nebo nostalgickými. Cítí, že svět jim utíká, a místo aby se přizpůsobili, raději ustupují do známého, bezpečného prostoru.
China je kombinací kulturní vitality, pečující strukturovanosti a melancholického ústupu. Lidé, kteří potřebují Chinu, jsou zpočátku silní, vášniví, komunikativní, milují cestování, ale zároveň se bojí ztráty jistot. Jakmile se začnou cítit ohroženi nebo přetíženi, stahují se, začnou stagnovat, zůstávají ve starém režimu a ztrácejí víru v pokrok. V duševní oblasti se objevují stavy jako vyčerpání, podrážděnost, stažení, zažívací problémy, nervozita z nespravedlnosti a nevděku.
China je osobnost s velkou potřebou po kvalitě a kultuře – miluje krásu, umění, poezii, hudbu. V běžném životě však může působit chladně, odtažitě, formálně. Je přecitlivělá na okolí – hluk, světlo, doteky i kritiku. Má bohatý vnitřní svět, ale uzavírá se před vnějším světem, často kvůli zraněné pýše nebo citovým zklamáním.
China je často introvertní, rezervovaný a přemýšlivý, ale v jeho nitru se skrývá vnitřní bohatství a tvůrčí síla. Může mít povýšené sklony, je však v jádru citlivý. Má potřebu pomáhat druhým, ale vnitřně se může cítit vyčerpaný a nedoceněný.
Pro každého, kdo trpí únavou po vyčerpání – po krvácení, kojení, pocení, úrazech, operacích nebo dlouhodobé péči o druhé. Také pro osoby s citovým vyčerpáním, zraněnou sebehodnotou, kdo se cítí nedoceněný, nepochopený, přestože mnoho dávají.
Touhy:
Averze:
Zhoršení:
Zlepšení:
Malarická miazma představuje stav, kdy pacient není bezprostředně ohrožen na životě, ale opakovaně zažívá vyčerpávající a frustrující stavy. Pacient se cítí uvězněn v cyklu návratných obtíží, které ho oslabují a brání mu v normálním fungování. Jeho vývoj je zpomalen, cítí se být obětí vnějších okolností a přesto, že se snaží, nikdy se necítí skutečně dobře. Pro tento stav je typická přecitlivělost, sklon ke stěžování si a nespokojenost, která často ovlivňuje i jeho okolí. Typické jsou opakující se migrény, neuralgie, astmatické záchvaty, intermitentní horečky nebo reumatismus.
Pacient trpící pod obrazem China officinalis (Chininovník) má často pocit vysílení, slabosti po ztrátě tekutin (např. po průjmech, krvácení, pocení), cítí se být vyčerpán a přetížen. V hlavě mu panuje hluk, podrážděnost, je přecitlivělý na doteky a zvuky. Stěžuje si na nepříznivé cyklické stavy – např. periodické bolesti hlavy či trávicí obtíže. Často má pocit, že jeho stav se stále vrací, navzdory veškerému úsilí.
China officinalis je hluboce působící lék na fyzické i psychické vyčerpání, především po ztrátě tekutin a dlouhodobém zatížení. Vhodný pro citlivé, vnitřně bohaté jedince, kteří se cítí odříznutí od světa a unavení z péče o druhé nebo náročného životního období.
Homeopatie je bezpečná metoda, ale výběr léku je individuální. Příznaky musejí být celostně vyhodnoceny, ideálně zkušeným homeopatem. Při chronických či těžkých obtížích vždy doporučuji odbornou konzultaci.
China je lék pro lidi, kteří dávají příliš a málo dostávají zpět. V kontextu stresu je typický pro osoby, které:
Pomáhá obnovit životní sílu, uklidnit nervový systém, zlepšit spánek a umožnit regeneraci. V psychosomatice jej využíváme tam, kde je tělo i mysl doslova prázdné, „vyčerpané až do morku kostí“. Holistický přístup doporučuje spojit China s relaxačními technikami, masáží, terapií a klidným prostředím.
China je esencí inteligence a estetiky, která trpí nepochopením a nedoceněním. Lidé typu China bývají básníci, spisovatelé, hudebníci, duchovní učitelé, kteří své vnitřní bohatství často skrývají za chladnou fasádu.
Pokud se cítíte vyčerpaní, citově prázdní, přetížení nebo „vysátí“, může být China vhodným lékem, ale tak nemusí. Doporučuji individuální konzultaci s profesionálním homeopatem, který zohlední vaše jedinečné potřeby a osobnostní charakteristiky.
Pro rychlou radu zdarma napište:
Tel. konzultace nebo osobně
Věra Hanáková, LL.M. & MBA, SKH
Profesionální homeopatická poradkyně, členka komory homeopatů
Připravuji gely, mastičky, šampony, které vám pomáhají zbavit se potíží. Homeopatii se věnuji od roku 1991. POUŽÍVÁM NEJMODERNĚJŠÍ METODU PŘESNÉHO VÝBĚRU HOMEOPATIK NA MÍRU pro rychlé a efektivní řešení potíží dle Systému homeopata, lékaře a vědce Dr. Jana Scholtena z Holandska. Můžete tak využít mé více jak 20+ leté praxe v oboru homeopatie a stress management. K dispozici je e-shop, nebo mi napište do on-line poradny. Je zdarma.
AKCE